Fotele w kształcie muszli – do jakiego stylu pasują?
Nierzadko zdarza się, że meble – stoliki, ławy czy kanapy – które przed laty cieszyły się ogromną popularnością, po pewnym czasie przeżywają swój renesans, po upływie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Tak też stało się z wyjątkowym, charakterystycznym fotelem, który szczególną popularność zyskał w latach 60. ubiegłego stulecia, ale także dziś, stosunkowo niedługo, bo od kilku lat, znów cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dekoratorów wnętrz.
Nowo odkryta perła z dawnych lat
Mowa tu oczywiście o niezwykle estetycznym fotelu w kształcie muszelki, który znany był w latach 60., a dla wielu osób stanowi jeden z najbardziej ekstrawaganckich, wnętrzarskich symboli PRL-u. Fotel ten bezpośrednio związany jest ze stylem mid-century modern. Styl ten opierał się przede wszystkim na ciepłych kolorach, miękkich i obłych kształtach, ale także na wygodzie i ergonomii.
W fotelu zachwyca przede wszystkim doskonałe połączenie jego obłych kształtów i delikatnego wyglądu z nietuzinkowością, jaką sześćdziesiąt lat temu cechowała się jego konstrukcja.
Fotel muszelka – krótka historia
Nietuzinkowy fotel muszelka po raz pierwszy został opisany przez Carę Greenberg, autorkę książki „Mid-Century Modern: meble lat 50.”. Fotel doskonale wpasowywał się w ideę stylu, w którym znajdowały się meble o atrakcyjnej formie oraz odważnych, nasyconych barwach. Choć styl mid-century swoje początki miał już w latach 40. XX wieku, należący do niego fotel muszelka zagościł w wielu domach – z początku głównie amerykańskich – na wiele lat. Swoją popularność w USA zawdzięczał on fascynacji amerykanów kulturą space age, opartą na futuryzmie i awangardzie.
Także i w Polsce fotel ten cieszył się dużą popularnością. Co ciekawe powstała także polska wersja kultowej muszelki, stworzona przez Teresę Kruszewską. Fotel ten nieco różnił się od oryginału, jednak skutecznie przyciągał uwagę i zachwycał swoją niebanalną formą.
Fotel muszelka, a style wystroju wnętrz
Wiele osób z pewnością chciałoby uzupełnić wystrój wnętrza o ciekawy i niebanalny fotel muszelka. Nasuwa się tu jednak pytanie – do jakiego stylu najlepiej pasuje ten mebel? Co ciekawe, mimo swojej wyjątkowo oryginalnej budowy i szczególnego charakteru, fotel ten odznacza się również stosunkowo dużą uniwersalnością, dzięki czemu z łatwością można go dopasować do różnych aranżacji wystroju wnętrza.
Przede wszystkim fotel dopasujemy do wnętrz w stylu vintage i retro. Doskonale sprawdzi się on w salonie czy jadalni, nawiązujących do minionych epok, w szczególności zaś do lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Fotel będzie się świetnie komponować z miękką sofą o obłych, zaokrąglonych kształtach, jak chociażby sofa Milo Velvet. Ponadto mebel doskonale sprawdzi się w zestawieniu z drewnianymi, niskimi stolikami kawowymi, a także najróżniejszymi akcesoriami w stylu retro – od lamp po plakaty.
Gdzie jeszcze może sprawdzić się fotel muszelka? Mebel ten, w wersji z jasnymi drewnianymi nóżkami, świetnie wkomponuje się w skandynawski styl salonu, jadalni czy sypialni. Wyjątkowo popularny w ostatnich czasach styl z północnych krajów Europy charakteryzuje się szczególną przytulnością i niepodważalnym ciepłem, bijącym z wnętrza. W domu utrzymanym w stylu skandynawskim dominują naturalne materiały i jasne kolory, a wszystko zwieńczone jest delikatnymi, ale dodającymi charakteru detalami, najlepiej również z drewna, wikliny lub lnu. Jasny fotel muszelka w kolorze jasnego brązu lub kremowym będzie stanowić doskonałe dopełnienie północnoeuropejskiego, przytulnego wnętrza.
Na tym jednak nie kończą się możliwości zastosowania fotela w kultowym kształcie muszli. Mebel ten z powodzeniem można dopasować także do wnętrza w stylu glamour. Dzięki swojej niebanalnej formie i wyjątkowej elegancji świetnie sprawdzi się w szykownym i bogato zdobionym salonie. Do wnętrza glamour możemy wybrać fotel w kolorze szarym, doskonale pasującym do często dominującego w tym stylu srebra, jak również model w bardziej odważnym, kontrastowym tonie.
Fenomen fotela muszli opiera się na jego nieprzeciętnej estetyce, ale także szczególnej uniwersalności. Umieszczając go w danym wnętrzu, bez problemu dopasuje się do jego pozostałych elementów i stworzy z nimi spójną całość. Może także stanowić centralny, kontrastowy element, znacznie różniący się od wszystkich innych mebli w pomieszczeniu. Tą drogą mogą pójść na przykład posiadacze domu lub mieszkania utrzymanego w stylu minimalistycznym bądź loftowym. Surowe wnętrze, w którym dominują chłodne kolory, można przełamać jednym lub dwoma fotelami w kształcie muszli, przyciągającymi uwagę i ożywiającymi pomieszczenie. Tu z kolei doskonale sprawdzą się modele w odważnych, intensywnych kolorach, takich jak mocna czerwień, soczysta zieleń czy pomarańcz.
Jak widać, fotel muszelka to mebel ponadczasowy i uniwersalny, który z pewnością wzbogaci każde wnętrze, w którym tylko się znajdzie!